Gry planszowe jako niezawodny sposób na integrację

kategoria: Gry   dodane: 04/10/2022
Gry planszowe są jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu, szczególnie w dzieciństwie. Rodzice wraz ze swoimi pociechami rozwijają dzięki temu umysł i zapewniają sobie wzajemną radość.

 Niektórzy zastanawiają się czy warto grać w gry planszowe, bo przecież jest tyle alternatywnych „zabaw” w internecie. Mimo wszystko dużą popularność zyskują gry strategiczne, rozrywkowe, przede wszystkim grupowe. Zaliczyć można do nich także karty, dzięki którym odegrać można niezliczoną ilość zabaw. Poza tym pełnią też niezbędny rekwizyt dla iluzjonisty, który potrafi zrobić z nimi wiele sztuczek.

 

Gry planszowe dla każdego – dla małego i dużego

 

Wiele osób starszych decyduje się na gry planszowe, nie tylko dla tego, by wspólnie spędzić czas, ale również powodem jest wcześniej wspomniany trening umysłu. Świetnym przykładem na to są Scrabble. Polegają na układaniu wyrazów z wylosowanych liter z woreczka na planszy, na której inni uczestnicy również tworzą swoje słowa. Warunkiem jest, by miały one poprawny zapis gramatyczny i nie zawierały nazw własnych. Gra przeznaczona jest dla 4 osób, ale można również bawić się w nią w parach. Kiedy jest komplet uczestników, trwa ona zazwyczaj około półtorej godziny. Mając duży zasób słownictwa istnieje większa szansa na wygraną. Nie ma określonego czasu na ułożenie konkretnego wyrazu, bo najważniejsze jest to, by był on jak najbardziej prawidłowy. Co równie istotne, na każdej literce napisana jest liczba punktów i to właśnie to zaważa pod koniec gry i wyłania ostatecznego zwycięzcę. Bawić się w to mogą również najmłodsi, a ograniczenia wiekowe… właściwie nie istnieją.

 

Tradycyjne gry planszowe – musisz je znać!

 

Przede wszystkim zaliczyć można do nich takie gry, jak: chińczyk, Poczta Polska, Monopoly, Biznes po Polsku, Scrabble czy szachy. Szachy przekształcało się również w warcaby, które w swoim poziomie były o wiele łatwiejsze niż pierwotna ich forma. Dzięki takim grom można zyskać lepszy kontakt z rodziną bądź ze znajomymi. Stanowią one również nieodłączny element różnych imprez rodzinnych czy domówek. Biznes po Polsku czy Monopoly można nazwać niekończącymi się grami, które wymagają skupienia, cierpliwości, a szczególnie dobrej strategii. Chińczyk to jedna ze starszych gier, która, jak można mieć wrażenie, nigdy się nie znudzi. Ilekroć by się w nią nie grało, tyle razy sprawia wszystkim ogromną radość.

 

Gry planszowe o tematyce gier wideo

 

Z biegiem czasu wydawanie kolejnych nowych gier planszowych dostosowanych pod społeczeństwo jest sporym wyzwaniem. Z tego powodu twórcy postanowili tworzyć gry nawiązujące do postaci i fabuł z konkretnych gier wideo, książek czy filmów, dzięki czemu fani z pewnością zainteresują się nowo powstałymi projektami. Zanim nabrało to na popularności, w ruch były brane gry grupowe typu Monopoly czy Poczta Polska, w których trzeba było zastosować logiczne myślenie, mieć przemyślaną strategię i za wszelką cenę pokonać wszystkich przeciwników.

 

Gry planszowe jednocześnie uczą i bawią, co nadaje im wyjątkowości. Nie ma innej, tak silnej rozrywki, która gromadzi członków rodziny przy jednym stole, a przy tym sprawia poczucie bezpieczeństwa oraz niezapomnianą, trwałą radość. To samo dotyczy znajomych, gdzie w tym przypadku dobrze to wpływa na ich integrację.