Jak komunikować potrzeby w związku?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 10/01/2022
Komunikacja to podstawa każdego udanego związku. Często jednak mamy trudności z tym, aby jasno i bez skrępowania powiedzieć o swoich oczekiwaniach, czy potrzebach swojej drugiej połówce. Jak komunikować potrzeby w związku bez obaw, że urazimy ukochaną osobę?

Komunikacja w związku - 3 zasady zdrowej relacji

Rozmowy o emocjach i oczekiwaniach wielu z nas przyprawiają o dreszcze. Boimy się odrzucenia, tego, że kogoś rozzłościmy lub sprawimy mu przykrość, w rezultacie tłumimy swoje potrzeby, często działając wbrew sobie. To z kolei prowadzi do narastającej frustracji, która może wpłynąć negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i relację z drugą osobą. Związek dwojga ludzi powinien być oparty przede wszystkim na szczerości, dlatego komunikacja w związku jest tak ważna. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, chcąc zbudować zdrową relację?

 

  • Mów o swoich uczuciach - owszem, jest to trudne zadanie, bo wymaga od nas, abyśmy w pierwszej kolejności sami skonfrontowali się z tym, co czujemy. Jeśli jednak chcemy być fair względem siebie i partnera, nie możemy ukrywać, gdy coś jest niezgodne z naszymi odczuciami, przekonaniami, czy po prostu sprawia nam ból. Jeśli ciężko Wam rozmawiać wprost, wypracujcie kompromis - może na początek będzie Wam łatwiej napisać do siebie list, który później wspólnie omówicie?

  • Nie udawaj - to najgorsze, co możesz zrobić dla siebie i związku, w którym jesteś. Udając, że dana sytuacja Ci odpowiada, nie oczekuj, że partner, czy partnerka domyślą się, że robisz to dla “ich dobra”, nie dziw się również, że nic się nie zmienia, a w Tobie narasta frustracja, która z czasem może przerodzić się w niechęć zarówno do partnera, czy partnerki, jak i związku w ogóle. Z pewnością oczekujesz od ukochanej osoby, aby była z Tobą szczera - pamiętaj, że to powinno działać w obie strony!

  • Słuchaj drugiej strony - komunikacja to proces, który powinien być stale doskonalony. Zatajając przed drugą stroną prawdziwe uczucia, emocje i obawy doprowadzasz do stopniowego oddalania się. Słuchajcie się wzajemnie - często między wierszami wypowiadane są potrzeby, o których boicie się mówić wprost. 

Komunikacja w związku - jak mówić o potrzebach?

Chcesz zastosować się do powyższych rad, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Jak mówić o potrzebach, gdy sprawia to trudność? Poniższe propozycje mogą być pomocne:

 

  • rutyna - brzmi niezbyt zachęcająco, bo przecież rutyna w związku jest jednym z głównych czynników, które są w stanie ugasić każdą namiętność. Jednak w przypadku pracy nad komunikacją jest ona niezbędna. Ustalcie, że raz w tygodniu lub miesiącu (w zależności od potrzeb i indywidualnych odczuć) urządzicie sobie coś na kształt rozmowy podsumowującej. Postarajcie się o odpowiednią scenerię - przygotujcie pyszną kolację, romantyczny wieczór lub udajcie się na wspólny spacer i opowiedzcie o swoich aktualnych odczuciach

  • alternatywa dla rozmowy - wizja szczerej rozmowy wciąż Was przerasta? Nie porzucajcie pracy nad komunikacją, znajdźcie alternatywę. Może to być wspomniany wcześniej list lub spisywanie na karteczkach kwestii, które chcielibyście poprawić. Możecie ustalić, że w konkretny dzień wymienicie się karteczkami, na których spiszecie 3 kwestie, które w danym tygodniu, czy miesiącu Was uszczęśliwiły i 3, nad którymi chcielibyście popracować - dzięki temu nie tylko będziecie mieć jasną sytuację, ale i będziecie mogli zaobserwować progres w Waszej komunikacji

  • kompromis - związek, jak i każda relacja, to sztuka kompromisu. Nawet najlepiej dobrana, zakochana w sobie para nie zgadza się ze sobą w 100% na każdej płaszczyźnie. Dotyczy to nie tylko ważnych kwestii życiowych, czy codzienności, ale i sfery seksualnej. Partner chciałby wprowadzić do Waszych zabaw wibrator analny lub dildo analne, a Ty preferujesz kajdanki - sex powinien być nie tylko przyjemny i dostarczać satysfakcji, ale i powinien scalać związek, dlatego również w kwestiach erotycznych istotna jest komunikacja. Jeśli żadna ze stron nie ma przekonania co do fantazji drugiej osoby, ustalcie kompromis polegający na tym, że oboje przetestujecie konkretne gadżety, czy spróbujecie spełnić fantazje seksualne drugiej połówki, jednak jasno zakomunikujcie, że jeśli nie będzie Wam to odpowiadało, będziecie chcieli znaleźć złoty środek, który zadowoli obie strony. Pamiętajcie o drugiej zasadzie zdrowej relacji - nie udawajcie! Dotyczy to zarówno emocji, jak i seksu!

 

 

Praca nad związkiem bywa czasochłonna, często też trudna. Aby uniknąć niedomówień i rozczarować, dbajcie o komunikację - pamiętajcie, że to, że rozmawiając również o tym, co Wam nie odpowiada w związku, sprawia, że nad nim pracujecie, pokazując drugiej stronie, że Wam na niej zależy.