Aparat fotograficzny dla dziecka - jaki sprzęt wybrać na początek

kategoria: Technologia   dodane: 29/05/2023
Dobrze jest rozwijać u dzieci pasję do fotografowania. W końcu nie ma lepszego sposobu na gromadzenie miłych wspomnień niż wykonywanie pamiątkowych zdjęć w rożnych ważnych momentach. Jeśli rodzice także lubią fotografowanie, dzieci z czasem zainteresują się tematem i będą pytać o własny aparat. Jaki model będzie odpowiedni na początek?

Zakup aparatu fotograficznego dla dziecka - od czego zacząć?

Wybór pierwszego aparatu, z którego dziecko będzie korzystać samodzielnie, to ważna sprawa. W końcu od tego w duże mierze zależy, czy dziecko uda się zachęcić, czy raczej zniechęcić do przygody z fotografowaniem. Dobry aparat cyfrowy to przede wszystkim taki dostosowany do możliwości malucha. Powinien być stosunkowo lekki i poręczny, dobrze jeśli będzie miał atrakcyjną, kolorową obudowę. Aparat dla dziecka powinien być też prosty w obsłudze. Idealnie, jeśli uda się go obsłużyć bez konieczności czytania wyświetlających się komend i opisów w interfejsie urządzenia. A jeszcze lepiej, gdy większość funkcji będzie zautomatyzowanych. W ten sposób wystarczy wybrać odpowiedni kadr i wcisnąć przycisk migawki, a oprogramowanie aparatu zajmie się resztą. Jakość wykonanego zdjęcia też powinna być dla dziecka satysfakcjonująca. Słabe, rozmyte zdjęcia mogą szybko prowadzić do frustracji. Dlatego najlepiej kupić dziecku aparat z dobrym autofokusem i stabilizacją obrazu.

Jaki aparat fotograficzny dla dziecka wybrać?

Na lustrzankę cyfrową albo dobry aparat systemowy z wymienną optyką dziecko powinno spokojnie poczekać. To dobra decyzja - i to z kilku powodów. Przede wszystkim zaawansowane aparaty są trudne w obsłudze. Poza tym należą do stosunkowo ciężkich. Trzeci potencjalny problem to ich duża wartość. Ewentualnie zgubienie albo zniszczenie aparatu za kilka tysięcy złotych to poważny problem!

Z wyżej opisanych przyczyn wydaje się, że najlepszą opcją będzie zakup aparatu kompaktowego. Mała, poręczna cyfrówka to sprzęt, który łatwo zabrać na wycieczkę, nie będzie zbytnio ciążył i bez problemu zmieści się w dziecięcej dłoni. To zdecydowanie lepsza opcja niż robienie zdjęć telefonem. Smartfon, podobnie jak lustrzanka, może być po prostu drogi, a poza tym oprócz wbudowanego aparatu ma także wiele innych aplikacji skutecznie odwracających uwagę od fotografowania!

Drugą ciekawą opcją jest zakup aparatu do fotografii natychmiastowej. Urządzenia, takie jak FujiFilm Instax, szturmem zdobyły rynek dziecięcej fotografii, oferując najmłodszym coś zupełnie innego. W końcu dzieci znają przede wszystkim fotografię cyfrową, nie pamiętają aparatów na film z ograniczoną liczbą klatek. Pamiętasz jak działał kiedyś Polaroid? Nie tylko robił zdjęcie, ale od razu je drukował! Podobnie działa dzisiejszy Instax. Fotografie drukowane są automatycznie na specjalnych wkładach. Dzięki temu można od razu zobaczyć swoje zdjęcia, a nawet podarować komuś w prezencie zaraz po zrobieniu. Instax i inne aparaty tego typu naturalnie mają swoje ograniczenia. Nie zawsze dobrze radzą sobie ze zbyt silnym lub zbyt słabym światłem. Trudno jednak odmówić im oryginalności!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kompakt, czy aparat natychmiastowy, ważne, aby dać dziecku swobodę działania z własnym sprzętem. Warto podpowiedzieć na początku, jak obchodzić się z aparatem, jednak później nie należy za dużo sugerować. Niech dziecko samo odkrywa najlepsze funkcje i szuka idealnego ustawienia do zrobienia zdjęcia wybranego obiektu.

Sprawdź najlepsze aparaty cyfrowe w sklepie MediaMarkt!