Rodzaje systemów nawigacji satelitarnej

kategoria: Technologia   dodane: 25/11/2022
Poruszanie się za pomocą tradycyjnych map poszło w zapomnienie, w chwili kiedy wprowadzono nawigację satelitarną do ogólnego użytku. Również nasze telefony mają możliwość korzystania z tego ułatwienia.

Nawigacja satelitarna

Nawigacja satelitarna to jeden z rodzajów radionawigacji działających poprzez emitowane ze sztucznych satelitów fale radiowe. Za ich pomocą możliwa jest lokalizacja danych punktów na Ziemi oraz przemieszczających się obiektów.

Najpopularniejsze z systemów nawigacyjnych obejmują swoim zasięgiem całą Ziemię. Wykorzystywane są nie tylko przez służby specjalne, policję, wojsko lub służby ratunkowe, ale również komercyjnych użytkowników.

W momencie kiedy systemy nawigacyjne zostały dostosowane pod telefony otworzyła się szeroka możliwość ich zastosowania. Przede wszystkim na nich zaczęły bazować wszelkiego rodzaju mapy. 

Telefon z dobrym GPS sprawi, ze nie tylko nie zgubimy się w przestrzeni oraz szybko i bezproblemowo przedostaniemy się z jednego punktu na drugi, ale też pomoże nam odnaleźć wszelkie potrzebne miejsca, a nawet osoby jeżeli mają włączoną lokalizację (przykładem może być wykorzystanie aplikacji rodzicielskich na smartfonach).

Rodzaje systemów nawigacji satelitarnej

Systemy nawigacyjne można podzielić na kilka rodzajów. Podział wyznaczony jest przez miejsce ich powstania oraz zakres terytorialny na jakim są w stanie działać.

  • GPS - Global Positioning System. Najmocniejsza nawigacja satelitarna, z której korzysta najwięcej użytkowników. Swoim zasięgiem obejmuje całą Ziemię. Początkowo była stosowana jedynie do celów wojskowych. Jej działanie opiera się na mierzeniu pomiaru między satelitą, a odbiornikiem bez udziału ludzi. Opiera się na systemie Navstar.
  • Galileo - europejski system, który został uruchomiony 2016 roku. Swój zakres z terytorialnego rozwiną na całą Ziemię.
  • GLONASS - rosyjski odpowiednik GPS.
  • Beidou - obejmujący Chiny oraz pobliskie tereny. System jest niezwykle precyzyjny i szybko odmierza odległości.
  • QZSS - japoński system, który działa w oparciu o GPS z założeniem, że przy osiągnięciu większego rozwoju odłączy się od niego.
  • DORIS (Francja)
  • IRNSS (Indie oraz kraje sąsiadujące)
  • Korean Position System - system, który jeszcze nie został uruchomiony, ale jego planowany start jest określony na 2034 rok. Ma umożliwić Koreańczykom dostęp do nawigacji bez potrzeby używania amerykańskiego GPS, który jest mocno bojkotowany przez rząd.

GPS oraz Galileo

GPS to nie tylko powszechny używany system nawigacyjny, ale również oprogramowanie, które może działać w różnych urządzeniach. Obecnie nie potrzebujemy osobnego urządzenia żeby skorzystać z mapy bazującej na nim, wystarczy nam telefon z dostępem do internetu lub zegarek.

W związku z tym, że GPS został opracowany w Ameryce i to właśnie rząd amerykański sprawuje nad nim kontrolę, wiele państw starało się stworzyć alternatywę żeby nie musieć być od niego zależnym.

Europejską odpowiedzią na GPS stało się Galileo, który również ma zakres ogólnoświatowy.

Galileo w odróżnieniu od poprzednika jest systemem cywilnym. Informacje dostarczane nam nie przechodzą przez organizacje rządowe.

Smartfony z Galileo mogą mieć dostęp do podstawowej wersji nawigacji lub rozbudowanej, lecz płatnej. Druga wersja ma mniejszy promień błędu.

To właśnie dużo mniejszy zakres błędu w poróżnianiu do GPS ma dawać znaczącą przewagę nad amerykańskim systemem.

Warto jest zaznaczyć, ze systemy nawigacyjne wciąż się rozbudowują oraz ulepszają. Kolejne satelity wysyłane są w kosmos i budowanych jest więcej odbiorników naziemnych, żeby zapewnić polepszenie oraz optymalizację z niwelowaniem błędów.