Nawigacja satelitarna to jeden z rodzajów radionawigacji działających poprzez emitowane ze sztucznych satelitów fale radiowe. Za ich pomocą możliwa jest lokalizacja danych punktów na Ziemi oraz przemieszczających się obiektów.
Najpopularniejsze z systemów nawigacyjnych obejmują swoim zasięgiem całą Ziemię. Wykorzystywane są nie tylko przez służby specjalne, policję, wojsko lub służby ratunkowe, ale również komercyjnych użytkowników.
W momencie kiedy systemy nawigacyjne zostały dostosowane pod telefony otworzyła się szeroka możliwość ich zastosowania. Przede wszystkim na nich zaczęły bazować wszelkiego rodzaju mapy.
Telefon z dobrym GPS sprawi, ze nie tylko nie zgubimy się w przestrzeni oraz szybko i bezproblemowo przedostaniemy się z jednego punktu na drugi, ale też pomoże nam odnaleźć wszelkie potrzebne miejsca, a nawet osoby jeżeli mają włączoną lokalizację (przykładem może być wykorzystanie aplikacji rodzicielskich na smartfonach).
Systemy nawigacyjne można podzielić na kilka rodzajów. Podział wyznaczony jest przez miejsce ich powstania oraz zakres terytorialny na jakim są w stanie działać.
GPS to nie tylko powszechny używany system nawigacyjny, ale również oprogramowanie, które może działać w różnych urządzeniach. Obecnie nie potrzebujemy osobnego urządzenia żeby skorzystać z mapy bazującej na nim, wystarczy nam telefon z dostępem do internetu lub zegarek.
W związku z tym, że GPS został opracowany w Ameryce i to właśnie rząd amerykański sprawuje nad nim kontrolę, wiele państw starało się stworzyć alternatywę żeby nie musieć być od niego zależnym.
Europejską odpowiedzią na GPS stało się Galileo, który również ma zakres ogólnoświatowy.
Galileo w odróżnieniu od poprzednika jest systemem cywilnym. Informacje dostarczane nam nie przechodzą przez organizacje rządowe.
Smartfony z Galileo mogą mieć dostęp do podstawowej wersji nawigacji lub rozbudowanej, lecz płatnej. Druga wersja ma mniejszy promień błędu.
To właśnie dużo mniejszy zakres błędu w poróżnianiu do GPS ma dawać znaczącą przewagę nad amerykańskim systemem.
Warto jest zaznaczyć, ze systemy nawigacyjne wciąż się rozbudowują oraz ulepszają. Kolejne satelity wysyłane są w kosmos i budowanych jest więcej odbiorników naziemnych, żeby zapewnić polepszenie oraz optymalizację z niwelowaniem błędów.