Gdzie nie można latać dronem?

kategoria: Technologia   dodane: 07/06/2023
Gdzie nie można latać dronem bez licencji, a kiedy wymagane jest specjalne pozwolenie? W jaki sposób stwierdzić czy w danym miejscu możesz posługiwać się urządzeniem? Czy można latać dronem nad czyjąś posesją? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Latanie dronem - przepisy 

Aby dowiedzieć się, gdzie można latać dronem, łatwiej wymienić miejsca i warunkach, w których dronami latać nie można. Przede wszystkim musimy unikać miejsc, gdzie moglibyśmy sprawić potencjalnie duże szkody. Mowa tu przede wszystkim o pobliżach lotnisk i lądowisk. Z oczywistych względów drony mogą stać się dużym zagrożeniem dla lądujących i startujących maszyn. Nie bez przyczyny niektóre lotniska decydują się na tresurę ptaków łownych, których zadaniem jest „polowanie” na drony. Zakaz lotów dronami odnajdziemy również w pobliżu baz wojskowych, portów morskich, linii wysokiego napięcia czy chociażby parków narodowych. Po wejściu nowych przepisów dronowych  można zastanawiąć się czy dronem można latać w mieście? Nawet dla początkujących operatorów dronów loty nad wodą, czy w naturze, nie sprawiają większych trudności. Jednak latanie w mieście potrzebuje obeznania się ze specyfiką lotu drona. Latanie dronem w miejscach zabudowanych jest dozwolone pod warunkiem, że osoba zastosuje się do przepisów ustawy prawa lotniczego. 

Latać dronem - użycie bezzałogowych statków powietrznych

Warto pamiętać, że nie potrzebujemy zgody na lot dronem nad miastem, jeśli masa drona nie przekracza 250g. Trzeba jednak wziąć pod uwagę obecność strefy kontrolowanej lotniska, która potrafi rozciągać się na kilka kilometrów od lotniska kontrolowanego z przeznaczeniem dla samolotów cywilnych. Strefa CTR dotyczy także wiele terenów mieszkalnych, więc lot w tym obszarze będzie wymagał zgłoszenia do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wraz z określeniem warunków lotu. Loty dronem w miejscach zabudowanych mają ograniczenie do maksymalnej wysokości lotu (120 m) i obowiązku utrzymania urządzenia w zasięgu wzroku. Jeśli nie chcemy zajmować się szeregiem formalności związanych z uzyskaniem pozwoleń, najlepiej zaopatrzyć się w dron o masie startowej nieprzekraczającej 250 g. W tej kategorii znajdziemy drony takie jak: DJI Mini 3 Pro i DJI Mini 3 , które oprócz tego, że łatwo się użytkuje, posiadają rozbudowane funkcje i pozwalają uzyskać profesjonalną jakość obrazu. Aby latać dronem w mieście, wystarczy jedynie stosować się do ogólnych przepisów prawa lotniczego, zachowując bezpieczne odległości od budynków i osób postronnych.