Ile kosztuje dobry procesor?

kategoria: Technologia   dodane: 23/06/2022
Zastanawiasz się nad kosztem dobrego procesora? Skoro jest to podzespół, który interesuje Cię do samodzielnego złożenia lub zmodyfikowania komputera, oczekujesz zapewne wysokiej jakości i przystosowania do zaawansowanych działań. Podpowiadamy, z jakim budżetem wiąże się zakup nowoczesnego i niezawodnego CPU.

Dobry procesor – czyli jaki?

Nazwanie procesora tak po prostu „dobrym” wydaje się na swój sposób ryzykowne i wprowadzające w błąd. Nie ma jednej, uniwersalnej definicji „dobrego procesora”, bo każdy z użytkowników ma swoje indywidualne preferencje i oczekiwania. Tym samym znalezienie jednej kwoty, która będzie uniwersalnie satysfakcjonującą odpowiedzią na pytanie „ile kosztuje dobry procesor?”, jest praktycznie niemożliwe. Przekonaj się o tym na stronie https://www.sferis.pl/procesory-2895 – dobre są tam procesory i za 7 tys. zł, i za 700 zł. Pytanie brzmi, co ma dla Ciebie realne znaczenie. Dobrym CPU będzie ten, za który nie przepłacasz, a który spełnia Twoje oczekiwania – czasem standardowe, innym razem bardzo zaawansowane.

Jak wybrać dobry procesor?

Oto kilka pytań, które ułatwiają satysfakcjonujący zakup procesora. Znajdź na nie odpowiedź, a rozjaśnisz sobie dalszą ścieżkę zakupową.

  1. Czy zamierzasz używać komputera do pracy w zaawansowanym oprogramowaniu, np. do projektowania w 3D czy obróbki video?
  2. Czy zamierzasz grać w najnowsze i najbardziej wymagające gry?
  3. Czy chcesz odtwarzać w płynnym strumieniowaniu filmy w jakości 4K UHD?
  4. Czy interesuje Cię „podkręcanie sprzętu”?
  5. Czy oprócz grania w nowoczesne tytuły interesuje Cię prowadzenie streamingów lub sieciowy gaming na jak najwyższym poziomie?

Jeśli nawet na część pytań Twoja odpowiedź jest twierdząca, oznacza to, że potrzebujesz procesora z górnej półki, a co za tym idzie, inwestycja będzie wymagała sięgnięcia głębiej do kieszeni. Jeżeli jednak masz zgoła inne oczekiwania względem komputera, bo chodzi przede wszystkim o domową rozrywkę czy niewymagające zadania zawodowe, tak naprawdę możesz wydać na procesor nawet kilkakrotnie mniej niż profesjonalni gamerzy, streamerzy czy pracownicy branż kreatywnych (graficy, fotografowie, montażyści, fotografowie itp.).

Cena dobrego procesora

Wszelkie potrzeby wykraczające poza standardowe, domowe i biurowe użytkowanie oznaczają konieczność sięgania po minimum 4-, 6-rdzeniowe modele. Ich koszt wcale nie musi przekraczać 1 tys. zł i plasuje się na poziomie 700-800 zł. Za procesory wyższej klasy trzeba zapłacić online ok. 1,5 tys. zł, 2 tys. zł. Najlepsze procesory, takie jak AMD Ryzen Threadripper, mogą kosztować nawet 5-7 tys. zł.