Ile zarabia gracz e-sportowy? W świecie sportu elektronicznego

kategoria: Gry   dodane: 15/11/2022
E-sport cieszy się ogromną popularnością i wraz z tą popularnością pojawiają się pieniądze. Ile zarabiają gracze komputerowi?

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/125749014585365472/


Dla wielu osób gry komputerowe to nic innego jak niezbyt ciekawe spędzanie wolnego czasu. Prawda jest jednak inna. Krytyka gier komputerowych płynie przede wszystkim od osób, które z tymi grami nie miały wiele do czynienia. Liczą się fakty – sport elektroniczny to jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi koncernu sportowego. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na zainteresowanie, jakie generują turnieje sportowe. Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, ile zarabia gracz e-sportowy.

 

Zawodowi e-sportowcy

Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od początku, czyli o kogo chodzi? Odpowiedź może okazać się trudniejsza, niż niektórzy sądzą.

 

Profesjonalni e-sportowcy to osoby, które grają w gry komputerowe i robią to w ramach zawodowego kontraktu. Sytuację jak najbardziej można przyrównać do sportów, które dzieją się w świecie rzeczywistym. Podobieństw jest więcej, czego dowodem jest choćby trening – zawodnicy muszą bardzo mocno trenować. To nie jest kwestia talentu i sama przyjemność, jak zapewne niektórzy sądzą. Talent jest naturalnie ważny, ale jeśli brakuje ciężkiej pracy, o sukcesach można zapomnieć.

E-sport - ile można zarobić?

 

Zainteresowanie pieniędzmi jest czymś normalnym, ale na stan portfela e-sportowca sprowadza się wiele składowych. CS GO daje inne możliwości niż LOL czy FIFA. To nie tylko kontrakt. Choć trzeba też przyznać, że wysokość kontraktu ma kluczowy wpływ na to, ile zarabia gracz e-sportowy. To rzecz jasna nawiązanie do umów reklamowych w związku z ogromnymi zasięgami. Zasięgi te przekładają się potem na spore kwoty – dochodzi nawet do kwot liczonych w setkach tysięcy dolarów! Gdyby kogoś interesowały kwoty w ujęciu całościowym, najlepsi zawodnicy mogą mieć zyski na poziomie miliona dolarów rocznie.

 

Można zarobić bardzo dużo, ale zadajmy sobie pytanie, o kim słyszą ludzie, którzy pytają, ile zarabiają gracze komputerowi? Oczywiście o elicie, a zaliczanie się do elity to coś, co udaje się przecież nielicznym (jak sama nazwa wskazuje). Z drugiej strony spójrzmy na wynagrodzenia najlepszych zawodników w innych sportach – nie zawsze najlepsi otrzymują ogromne nagrody finansowe.

 

Myślenie o pieniądzach

Pieniądze to nie wszystko, ale nie ulega wątpliwości, że kasa ma ogromne znaczenie. To szansa na realizowanie wielu marzeń.

 

Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, przez które ludzie zastanawiają się nad tym, ile zarabia gracz e-sportowy. Gdy patrzy się na liczbę zer przy poszczególnych sumach, można odnieść wrażenie, że sukces w e-sporcie to gwarancja stabilizacji finansowej nawet na pokolenie do przodu. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ kariera sportowa to zawsze tylko niewielki ułamek życia. Wiedza dotycząca zarobków jest niewystarczająca. Ponadto przy e-sporcie ulotność kariery jest niezwykle widoczna. Najlepiej oddają to statystyki – niewielu osobom udaje się być czynnym zawodnikiem w wieku 30 lat.

 

Szybko trzeba więc szukać nowego pomysłu na życie. Naturalnie nie oznacza to jednak pożegnania się ze sportem elektronicznym – można działać w innej roli. Ponadto wielu decyduje się na taki krok i zostają trenerami czy menedżerami. Możliwości jest wiele, ale pamiętajmy, że przejście na drugą stronę nie oznacza sukcesu. Dobry zawodnik może okazać się niezbyt dobrym trenerem czy menedżerem (lub odwrotnie).

 

Popularni Polacy

Ile zarabiają polskie gracze komputerowi? Gdy chodzi o rywalizację, nazwiska zawsze odgrywają ogromną rolę. Są ludzie, którzy po prostu budują rozpoznawalność określonych zmagań. W skali świata polscy gracze zawodowi może nie robią szczególnego wrażenia, ale bez wątpienia można mówić o sukcesach i sporych sumach na koncie.

 

Ile można na tym zarobić?

Świetnym dowodem na jedno i drugie jest choćby Michał “Nisha” Jankowski, czyli jedyny Polak, jakiego możemy spotkać na scenie gry Dota 2. Gra ta daje największe możliwości zarobkowe i “Nisha” bez wątpienia z tego skorzystał. Mamy 20-letniego zawodnika, który może mieć na koncie nawet milion dolarów!

 

Interesującym przykładem jest też np. Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski. Jarząbkowski to postać, o której słyszały nawet osoby spoza świata sportu elektronicznego. Podczas wielu lat kariery udało mu się zarobić około 780 tysięcy dolarów. W porównaniu z Jankowskim jest to relatywnie niewiele, ale zarobki to składowa różnych czynników i “pashaBiceps” na tym sporo zyskuje.

 

E-sport w zakładach bukmacherskich

Skoro zmagania e-sportowców cieszą się sporą widownią, mamy zainteresowanie bukmacherów. Zakłady dotyczące e-sportu stały się u bukmacherów normą. Normą stały się też bonusy dla nowych graczy – co powiesz na STS pewne 25?

 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

 

 

Zakaz wstępu na stronę internetową i udział w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

 

Artykuł sponsorowany