Jak wybrać odpowiedni hosting dla naszej strony internetowej

kategoria: Technologia   dodane: 19/07/2022
Tworząc nową stronę internetową potrzebujemy kilku podstawowych narzędzi. Po pierwsze: adres naszej strony, czyli domena internetowa. Po drugie: hosting www czyli miejsce, gdzie znajdą się pliki naszej strony internetowej. O ile domenę możemy kupić u dowolnego rejestratora, o tyle wybór odpowiedniego "domu" dla wybranej domeny naszej witryny jest bardzo ważny. Od jego parametrów będzie zależeć stabilność, niezawodność i szybkość naszej strony www podczas jej przeglądania.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest hosting stron www

  • jak wybrać hosting dla twojej strony www

  • czym jest VPS i kiedy może być dla nas przydatny

Wybierając odpowiedni serwer dla strony internetowej, warto dokładnie zapoznać się z ofertami firm. Od tego zależy zadowolenie naszych przyszłych klientów i nasz spokój o stabilność naszej witryny. 

Czym jest hosting stron www?

Hosting strony www to przestrzeń, gdzie znajdują się pliki i bazy danych naszej strony internetowej. Istnieje kilka rodzajów hostingów. Najpopularniejszy jest hosting współdzielony, czyli przestrzeń na serwerze, którą otrzymuje nasza strona www, dzieląc cały fizyczny serwer z innymi użytkownikami i ich stronami. Jest to najtańsza forma przestrzeni dla strony internetowej. Plusem tego serwera jest cena i łatwość konfiguracji. Minusem na hostingu współdzielonym jest to, że mogą się tam znajdować setki stron www, co przy dużym obciążeniu może wpływać na wydajność i prędkość serwera. W skrajnych przypadkach serwer może zostać przeciążony i nasza witryna przestanie działać. 

Drugim rodzajem hostingu jest serwer dedykowany. Wykupując miejsce na takim serwerze otrzymujemy fizyczną maszynę na wyłączność. Znajduje się ona fizycznie w firmie hostingowej, ale cała przestrzeń i zasoby są dostępne tylko dla nas. Dzięki temu nasz serwer www jest bardziej wydajny i bezawaryjny. Minusem serwera dedykowanego jest wyższa cena i trudniejsza konfiguracja, którą jednak może wykonać za nas firma wynajmująca nam serwer. 

Istnieje też możliwość posiadania własnego, fizycznego serwera w siedzibie swojej firmy. Jest to rozwiązanie sensowne tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo rozbudowanymi stronami www, np. dla sklepu internetowego. Oprócz własnej serwerowni, potrzebujemy w takiej sytuacji bardzo szybkiego i bezawaryjnego łączą internetowego i administratorów dostępnych na każde wezwanie. 

Wybór jest spory, do tego przedziały cenowe są bardzo zróżnicowane, dlatego przed zakupem musimy się dobrze zastanowić, czego dokładnie potrzebujemy.

Szybkość baz danych, dysku... - na co zwracać uwage przy wyborze hostingu

Wybierając hosting www musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest oczywiście pojemność, czyli miejsce przydzielone nam na serwerze. Jeżeli planujemy na naszej stronie internetowej dużą galerię lub pliki wideo, będziemy potrzebowali zdecydowanie większej przestrzeni niż dla zwykłej, małej strony firmowej. W ramach przestrzeni serwera do pojemności trzeba również doliczyć miejsce na nasze konto pocztowe email, oraz pliki na serwerze FTP. Na szczęście w większości przypadków możemy w każdej chwili dokupić dodatkowe miejsce na serwerze, więc na początku możemy wybrać mniejszą powierzchnię dyskową. 

Kolejny ważny parametr to transfer danych. Jest to ilość danych, które są pobierane przez przeglądarkę internetową podczas korzystania ze strony www i hostingu. Najczęściej jest on wyliczany miesięcznie i resetowany po upływie tego okresu. Jeżeli mamy małą stronę www, nie mamy dużej ilości plików i nie spodziewamy się dużej ilości wizyt użytkowników, możemy wybrać hosting z mniejszym transferem. Musimy mieć jednak na uwadze, że w przypadku skokowego zainteresowania naszą witryną (lub ataku hackerskiego), nasza witryna może przestać działać w kluczowym momencie. Niektóre firmy hostingowe posiadają dodatkowe opłaty za przekroczenie transferu, dlatego trzeba uważać, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Transfer danych również możemy w dowolnym momencie dokupić u hostingodawcy.

Bardzo istotna jest prędkość działania naszej witryny. Ma na nią wpływ kilka parametrów. Pierwszym z nich jest prędkość dysku, na którym znajdują się dane naszej strony. Drugim jest prędkość dysku, na którym znajdują się bazy danych. Najlepiej, aby oba z nich były w technologii SSD i jak najszybsze. Istnieją tez technologie przyśpieszające dostęp do naszej strony, jak mechanizmy cache`ujące, oraz technologie typu Litespeed, czy REDIS. Jeżeli chcemy mieć szybką witrynę internetową, te technologie będą nam potrzebne. 

W przypadku, gdy mamy w planach posiadanie kilku stron www, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość możliwych do podpięcia domen internetowych i baz danych. Wiele hostingów oferuje hostingi z nielimitowaną ilością posiadanych stron www, baz danych i konta FTP, więc warto się nim przyjrzeć. 

Potrzebne nam może być również kilka dodatkowych funkcjonalności. Na pewno nam będzie zależeć na intuicyjnym panelu klienta, często wykonywanej przez administratora kopia bezpieczeństwa, a także możliwość łatwej instalacji popularnych CMS Wordpress, Joomla i innych. CMS (Content Management System - System Zarządzania Treścią) to oprogramowanie ułatwiające tworzenie stron www. Wiele firm oferuje autoinstalator aplikacji w naszym panelu administracyjnym, dzięki czemu zainstalujemy naszą stronę na własnej domenie jednym kliknięciem. Obsługiwane CMS Wordpress to podstawa, ale inne systemy też moga być przydatne.

Warto, aby pakiet hostingowy oferował dostęp do logów serwera www, najnowszą wersję PHP (obecnie PHP 8.1) i odporne na spam serwery poczty. Jeżeli mamy bardziej zaawansowane skrypty na stronie, potrzebne mogą być sprawnie obsługiwane cykliczne zadania cron.

Obowiązkowym elementem jest również certyfikat SSL, najlepiej darmowy, który możemy podłączyć do naszej witryny. Instalacja certyfikatów SSL zapewnia szyfrowanie połączenia klienta z naszą witryną, a użytkownik widzi jego obecność poprzez kłódkę w swojej przeglądarce.

Dla bezpieczeństwa powinniśmy również porozmawiać z dostawcą usług hostingowych, czy nasze pliki będą przechowywane w najbardziej bezpiecznych centrach danych. Dodatkowym atutem jest system antywirusowy na serwerze, który regularnie skanuje nasze pliki. Dzięki temu będziemy mieli pewność najwyższej jakości naszej usługi hostingowej.

Jeżeli sami obsługujemy nasz hosting, dobrze gdy w panelu mamy rozbudowany dział "Najczęściej zadawane pytania", gdzie znajdziemy potrzebne nam informacje.

A może VPS?

W przypadku gdy planujemy rozbudowany serwis www, sklep internetowy lub nie jesteśmy zainteresowani z naszego dotychczasowego hostingu, warto pomyśleć nad zainwestowaniem w serwer dedykowany. Serwery VPS (Virtual Private Server - prywatny serwer wirtualny) to wirtualne miejsce na serwerze przeznaczone tylko dla nas i naszej witryny. Sami decydujemy o oprogramowaniu instalowanym na naszym serwerze, oraz mamy dużą możliwość personalizacji parametrów naszego hostingu - wszystkie zasoby serwera wynajętego przez nas są zarezerwowane dla naszej strony. W cenie często mamy również pełną obsługę wraz z administracją. 

W porównaniu z hostingiem współdzielonym zyskujemy na stabilności, szybkości i możliwości konfiguracji. Serwery dedykowane to doskonałe rozwiązanie dla sklepów internetowych oraz rozbudowanych portali czy forów internetowych.

Wybór odpowiedniego hostingodawcy nie jest prosty, dlatego warto się dobrze zastanowić przed wyborem. Od tego zależy powodzenie naszego biznesu w sieci Internet i komfort użytkowników przy przeglądaniu zawartości stron www naszej firmy. Na szczęście większość firm pozwala przetestować hosting za darmo przed zakupem, więc możemy sobie sprawdzić dowolny pakiet usług. Jedną z takich firm jest https://hitme.pl/, oferujące najwyższą jakość usług hostingowych. Warto przetestować ich ofertę.