Jak działa oświetlenie LED-owe?
Lampy LED-owe przetwarzają energię elektryczną bezpośrednio na światło. Natychmiast zapalają się z pełną mocą i nie potrzebują czasu, aby się rozjarzyć. Za to gasną powoli, stopniowo. Cechują się też wyjątkową wydajnością i długowiecznością, dlatego rzadko wymagają wymiany. Zapewniają ogromną oszczędność energii, co jest istotne zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Posiadają również właściwości antywibracyjne, są wytrzymałe, oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Co więcej, żarówki LED-owe nie ulegają nagrzewaniu, dzięki czemu będą bezpieczne dla dzieci. Jednak ich zdecydowanie najważniejszą cechą jest ogromna energooszczędność. Oświetlenie LED zużywa nawet dziesięciokrotnie mniej prądu niż jego klasyczne odpowiedniki. Pozwala więc na odczuwalne obniżenie rachunków za elektryczność.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Obudowy lamp LED zazwyczaj są wykonane ze stopu aluminium. Tego typu produkty często mają ciekawe, nietypowe formy i nietuzinkowe wzornictwo. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, zapewniają wspomnianą już energooszczędność oraz możliwość uzyskania ciekawych efektów świetlnych.
Jednak przy wyborze lampy LED należy kierować się przede wszystkim jej jakością. Wybierajmy zaufanych sprzedawców, którzy zapewniają szeroki wybór produktów i żarówek, jak np. sklep internetowy Elektromag.pl. Takie oświetlenie często stosuje się jako alternatywę dla klasycznych halogenów, a także jako formę oświetlenia dekoracyjnego/dodatkowego, np. w łazience (sprawdź na https://elektromag.pl/pl/c/Lampy-lazienkowe/93) lub w salonie.
Gdzie zamontować lampy LED?
Jeszcze do niedawna lampy LED-owe kojarzyły się nam przede wszystkim z pomieszczeniami biurowymi, sklepami lub miejscami użyteczności publicznej. Aktualnie rozwiązania obsługujące tę technologię nie dają już tak zimnej, nieprzyjemnej barwy światła jak kiedyś. Z tego względu coraz chętniej wybieramy je nie tylko do sklepów, siedzib firm i zakładów przemysłowych. Oświetlenie LED stało się doskonałą, energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych lamp w domowych łazienkach, salonach, na korytarzach, oraz w pomieszczeniach kuchennych (https://elektromag.pl/pl/c/Lampy-kuchenne/97).
Barwa światła i wpływ na organizm człowieka
Współczesna technologia LED-owa pozwala uzyskać dowolną barwę światła. Barwę zimną zapewniają żarówki o mocy powyżej 5 tysięcy Kelwinów (w sam raz do nauki, czytania), barwę ciepłą – od 2700 do 3300 (idealna do sypialni i salonu), za to neutralną – 3300 do 5 tys. Kelwinów (najbardziej zbliżona do światła dziennego). Warto zaznaczyć również, że ten rodzaj oświetlenia nie jest niezdrowy, jak sugerują niektóre błędne opinie. Dokładnie taki sam wpływ na nasz wzrok wywierają klasyczne, tradycyjne lampy. Jeżeli chcemy mieć całkowitą pewność, że oświetlenie nam nie zaszkodzi, po prostu wybierajmy oprawy i żarówki dobrej jakości, które nie będą rzucać migotliwego i zbyt niebieskiego światła.
Komentarze
Brak komentarzy!
Zostań pierwszą osobą, która doda komentarz.