Kupiłeś samochód? O tym musisz pamiętać

Opublikował: agmi
Dodano: 1 października 2021

Brak komentarzy
Kupiłeś samochód? O tym musisz pamiętać

Tagi:

Kupiłeś używany samochód i zastanawiasz się, jakie formalności na Ciebie czekają? W tym tekście opisaliśmy wszystkie obowiązki spoczywające na barkach osoby, która nabyła pojazd.

Uporządkuj sprawy z OC

Zgodnie z polskim prawem moment nabycia pojazdu skutkuje przeniesieniem na kupującego wszelkich obowiązków związanych z zapewnieniem mu ochrony z tytułu ubezpieczenia OC. W przypadku samochodów używanych masz dwie możliwości:

  • możesz pozostać przy polisie sprzedającego, pamiętając jednak o tym, że nie zostanie ona automatycznie przedłużona i po naturalnym wygaśnięciu umowy będziesz zmuszony do zaopatrzenia się w OC na własne nazwisko;

  • możesz zmienić ubezpieczyciela i zrezygnować z polisy przekazanej przez sprzedającego. W takiej sytuacji zaczniesz od razu pracować na swoje zniżki. Musisz mieć jednak na uwadze, że przejście z jednego OC na drugie powinna przebiegać płynnie. Każdy dzień, w którym pojazd będzie pozbawiony ochrony, skutkuje nałożeniem na właściciela grzywny.

Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie nowego samochodu sprawdź na https://najtaniejuagenta.pl/

Co zrobić?

Jeśli jesteś młodym kierowcą, korzystniejsze może okazać się skorzystanie z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Wiele firm, chcąc zachęcić swoich klientów, rezygnuje z rekalkulacji składki, co oznacza, że osoba przejmująca polisę nie musi dopłacać ze względu na inne parametry, które „wnosi” do umowy.

Rejestracja samochodu

Rejestracji możesz dokonać w wydziale komunikacji, który jest właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Do rejestracji będziesz potrzebować wypełnionego wniosku. Wzór dokumentu znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych wydziałów komunikacji. Nie zapomnij dołączyć do wniosku:

  • dowodu rejestracyjnego samochodu z ważnym przeglądem technicznym,

  • dowodu własności (umowy kupna-sprzedaży),

  • karty pojazdu (o ile została wydana),

  • dotychczasowych tablic rejestracyjnych,

  • polisy OC,

  • potwierdzenia wykonania opłat.

Zgodnie z prawem na rejestrację samochodu masz 30 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W przypadku, gdy kupiłeś używany samochód, który jest już zarejestrowany w Polsce, musisz tylko zgłosić jego nabycie.

Podatek PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych to nieodłączna część zakupu używanego samochodu. Pamiętaj, że obowiązek uiszczenia podatku zachodzi tylko w sytuacji, gdy pojazd został kupiony od osoby fizycznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość podatku do 2% wartości pojazdu. Na opłacenie podatku masz 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Razem z opłatą urząd skarbowy powinien otrzymać również od Ciebie wypełnioną deklarację PCC-3. Jeśli kupiłeś samochód w cenie niższej niż rynkowa, dołącz do deklaracji specjalne oświadczenie z dokumentacją zdjęciową. W ten sposób unikniesz posądzenia o celowe zaniżenie wartości samochodu. Miej na uwadze, że urzędnicy mają dostęp do aktualnych katalogów oraz raportów wartości rynkowej i szybko mogą sprawdzić, czy kwota widniejąca na umowie kupna-sprzedaży odzwierciedla rzeczywistą sytuację na rynku używanych pojazdów.

Twoja rola jako kupującego nie kończy się na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu. Przepisy wymagają, byś dopełnił kilku obowiązków związanych z legalizacją Twojej własności. Jeśli ich nie dopełnisz, licz się z tym, że transakcja może zostać unieważniona. Od razu po przekazaniu Ci pojazdu zajmij się więc jego OC, rejestracją oraz opłaceniem należnego podatku od czynności cywilnoprawnych. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/zakup-samochodu-oc/



Co myślisz o:

Kupiłeś samochód? O tym musisz pamiętać

0.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->