Jak nie dać się oszukać w sieci – poznaj 3 sposoby!

Opublikował: agmi
Dodano: 18 listopada 2020

Brak komentarzy
Jak nie dać się oszukać w sieci – poznaj 3 sposoby!

Tagi:

Internet to spore ułatwienie w wielu dziedzinach życia, jednak jest również miejscem, w którym rozwija się cyberprzestępczość. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia czekają na nas w Internecie. Poznaj kilka sposobów, jak nie dać się oszukać w sieci.  1. Nie dajmy się oszukać w sieci, chroniąc hasła i kopie zapasowe

  2. Bezpiecznie kontaktujmy się w sieci

  3. Ostrożnie korzystajmy z aplikacji i stron internetowych

Internet to skarbnica wiedzy, informacji i rozrywki. W sieci szukamy rozmaitych informacji, czytamy wiadomości, pracujemy, robimy wygodne zakupy online, płacimy rachunki, a także kontaktujemy się z innymi ludźmi. Jednak w Internecie rozwija się również działalność cyberprzestępców, stosujących różne metody, aby nas oszukać. Przedstawiamy kilka sposobów, jak się przed nimi chronić.

Nie dajmy się oszukać w sieci, chroniąc hasła i kopie zapasowe

Chrońmy swoje konta w serwisach internetowych, ustawiając do każdego z nich inne hasło. Dzięki temu cyberprzestępcy, w przypadku włamania się na jedno z naszych kont, nie zalogują się w innych serwisach za pomocą tego samego hasła. Warto wybierać silne hasła i regularnie je zmieniać. Silne hasło nie powinno mieć związku z naszymi danymi osobowymi, takimi jak imię, nazwisko czy data urodzenia. Aby nie dać się oszukać w sieci, dla bezpieczeństwa nie zapisujmy haseł w pamięci przeglądarki.

Bezpiecznie kontaktujmy się w sieci

Nie otwierajmy podejrzanych załączników, które znajdują się w mailach przychodzących. Mogą się w nich czaić niebezpieczne dla komputera wirusy. Z kolei wysyłając pliki w załączniku, zabezpieczajmy je hasłem. Pamiętajmy również, aby nigdy nie odpowiadać na podejrzane SMS-y. Jeżeli np. otrzymamy jakiegokolwiek SMS-a z banku, dokładnie go przeczytajmy, aby przez przypadek nie zapłacić za coś, czego nie kupiliśmy.

Ostrożnie korzystajmy z aplikacji i stron internetowych

Nie pobierajmy aplikacji i programów z podejrzanych stron. Starajmy się je pozyskiwać tylko i wyłącznie z oficjalnych sklepów, takich jak https://play.google.com/store/apps/developer?id=InPost+Paczkomaty&gl=PL. Każdy pobrany z sieci plik warto od razu przeskanować za pomocą programu antywirusowego, który koniecznie powinien być zainstalowany na każdym z naszych urządzeń. Nie korzystajmy z niezaufanych stron internetowych ani nie klikajmy na niepewne linki. Pamiętajmy także, aby dbać o regularne aktualizacje antywirusa.

Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić się przed oszustwami w sieci. Najważniejsze, aby zachować czujność podczas wszystkich czynności, które wykonujemy za pośrednictwem Internetu.

Co myślisz o:

Jak nie dać się oszukać w sieci – poznaj 3 sposoby!

0.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->