Co warto wiedzieć o światłowodzie?
Nie każdy więc zdawał sobie sprawę, że obco brzmiąca nazwa FTTH to właśnie popularna technologia światłowodowa. Rozwinięcie tego skrótu to Fiber to the home, a więc jest to nic innego jak najnowocześniejsza opcja Internetu stacjonarnego. Technologia światłowodowa oznacza, iż klient (abonent) ma bezpośrednie połączenie z centralą, a to oznacza, iż połączenie to jest bardzo dobre jakościowo, ultraszybkie, a cała sieć jest w zasadzie bezawaryjna.
Czytaj więcej o FTTH - https://technologia-internetowa.pl/co-to-jest-ftth/.
Jak zbudowany jest taki kabel światłowodowy? Kable światłowodowe zbudowane są z włókien szklanych (włókno może być jedno, ale może być ich i kilkadziesiąt), które dzielą się na dane rodzaje oraz klasy. Każde włókno składa się zaś z rdzenia, płaszcza oraz bufora (warstwy ochronnej). Rdzeń jest głównym elementem światłowodu i to w nim rozchodzi się sygnał świetlny. Zadaniem płaszcza jest zatrzymanie sygnału świetlnego wewnątrz rdzenia- płaszcz ma niższy współczynnik załamania światła niż rdzeń. Bufor ma zaś za zadanie chronić płaszcz oraz rdzeń przed uszkodzeniami mechanicznymi, pogodowymi, nie ma on większego wpływu na parametry transmisyjne sygnału.
Kable światłowodowe możemy jeszcze podzielić na kable wewnętrzne oraz kable zewnętrzne. Kable wewnętrze montuje się rzecz jasna wewnątrz budynków. Światłowody wewnętrzne zazwyczaj posiadają konstrukcję ścisłej tuby oraz powłokę LS0H (lub LSFR0H). Kable wewnętrzne możemy jeszcze podzielić na te dystrybucyjne (stosowane w okablowaniu pionowym) oraz kable typu breakout (bardziej elastyczne, stosowane w okablowaniu poziomym, czyli do gniazda).
Kable zewnętrzne muszą być rzecz jasna odporne na różne warunki, takie jak mocne nasłonecznienie, wstrząsy, uderzenia, działanie wody czy obecność gryzoni. Tuba takich kabli wypełniona jest najczęściej żelem lub przędzą absorbującą wodę. Zewnętrzne okablowanie światłowodowe może występować także z miedzianym kablem nośnym do instalacji napowietrznej.
Każdy wie, jak szybkie jest światło, a więc domyślamy się, iż Internet wysyłany światłowodem także ma niebywała prędkość. Rzeczywiście tak jest- FTTH zapewnia niebywałą prędkość transmisji danych, dochodzącą nawet do 600 Mb/s. Nie ma nic bardziej korzystniejszego niż Internet światłowodowy w sytuacji, gdy korzystamy z niego wraz z innymi domownikami czy współpracownikami. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy niemal całe życie przeniosło się do sieci i pracujemy zdalnie z domu, uczymy się online, oglądamy jednocześnie filmy, gramy w gry czy łączymy się z przyjaciółmi chociażby za pomocą Skype'a.
Zalety FTTH
Ten, kto choć raz korzystał z Internetu światłowodowego na pewno poczuł dużą różnicę między nim, a tradycyjnym Internetem domowym. Jedną z głównych zalet światłowodu jest to, rzecz jasna poza szybkością, że sygnał sieciowy nie jest niczym zakłócany, co wpływa bardzo mocno na komfort użytkowania światłowodu, zwłaszcza dzieląc go z innymi. Bardzo korzystne jest także to, iż operatorzy oferują najczęściej superszybki Internet światłowodowy w pakiecie wraz z innymi usługami multimedialnymi jak np. telewizja, telefon, etc. Technologia FTTH to także szybkie buforowanie, szybkie ściąganie filmów i plików, brak lagów, niski ping, co na pewno docenią wszyscy kinomaniacy, ale i miłośnicy gier czy osoby pracujące w sieci i potrzebujące wysyłać wiele plików i podobnych dokumentów np. klientom czy partnerom biznesowym.
Co bardzo istotne- światłowód ma przed sobą bardzo dużą przyszłość, a to choćby dlatego, że kable światłowodowe mają jeszcze większą wydajność, niż do tej pory sprawdzono i wykorzystano.