Często o VPN mówi się w kontekście ochrony podczas korzystania z publicznych sieci WiFi, ale nie tylko. Rzeczywiście, używanie publicznych sieci bez żadnej dodatkowej ochrony, a już zwłaszcza przesyłanie za jej pośrednictwem szczególnie wrażliwych danych jest proszeniem się o kłopoty. Ale nie oznacza to, że VPN nie przyda nam się podczas codziennego korzystania z internetu w domu.
Czym jest VPN i jak działa?
VPN to skrót od "Virtual Private Network", czyli po polsku "wirtualna sieć prywatna". Dzięki przesyłaniu danych za pośrednictwem wyspecjalizowanych serwerów i ich zaszyfrowaniu, usługa zapewnia bezpieczeństwo oraz chroni połączenia sieciowe przed różnymi zagrożeniami w internecie. VPN tworzy wirtualny "pomostu" między użytkownikiem a dostawcą sieci, choć przyjęło się potocznie nazywać go raczej "tunelem".
Ukrywa on przesyłane dane i całą komunikację pomiędzy użytkownikiem, a serwerem VPN przed dostępem z zewnątrz. W "tunelu" dane są ukrywane również przed dostawcą internetu, który dzięki temu nie ma możliwości monitorowania tego, co jego klienci robią w sieci.
Dlaczego warto mieć i korzystać z VPN?
VPN przydaje się do szyfrowania swojego połączenia z Internetem nie tylko w sieciach publicznych, ale również w naszej sieci domowej - podczas codziennego korzystania z dobrodziejstw internetu. Co prawda jest ona generalnie bezpieczniejsza od otwartej sieci WiFi, do której dostęp ma każdy praktycznie z ulicy. Dlaczego z VPN warto jednak korzystać również w domu?
Bezpieczeństwo danych
Z domu znacznie częściej niż przy wykorzystaniu sieci publicznych przesyłamy dane, które powinniśmy szczególnie chronić. Mowa tu nie tylko o numerze karty kredytowej czy hasłach, ale również o poufnych wiadomościach czy prywatnych zdjęciach. Zdecydowanie nie chcielibyśmy, żeby trafiły w niepowołane ręce. Co prawda ataki hakerskie na osoby prywatne nie zdarzają się zbyt często, bo wymagają zbyt wiele pracy w stosunku do możliwych korzyści. Jednak korzystanie z połączenia przez VPN sprawia, że wszystko co przesyłamy jest szyfrowane. Nie tylko odwiedzając te strony, które mają kłódkę (HTTPS) przy adresie. Również te, które nie stosują tego typu zabezpieczeń.
Większa anonimowość
W naszej domowej sieci być może ważniejsza od ochrony przed hakerami jest ochrona przed... własnym dostawcą sieci internetowej i zostawianiem różnych śladów w internecie.
Podczas korzystania z sieci, nasz dostawca zbiera bardzo dużo informacji, które z czasem dają dość dokładny obraz każdego użytkownika, jego zwyczajów, upodobań i zainteresowań. Loguje jakie strony odwiedzamy, kiedy i w jakich godzinach. Chyba nikt nie chce, żeby ktoś "patrzył mu przez ramię", nawet w formie wirtualnej, na jakie strony wchodzi. Takie informacje mogą być później sprzedane do firmom reklamowych. To jednak i tak mniejszy problem. Możemy sobie wyobrazić znacznie większy. O ile hakerom niekoniecznie opłaca się atakować pojedyncze osoby, o tyle skuteczny atak na bazę danych dostawcy usług internetowych dałby im bardzo dużo informacji, które mogą wykorzystać w niecnych celach. Z pewnością wolelibyśmy, żeby prywatne informacje o naszej aktywności w sieci nie zostały wykorzystane w taki sposób.
Wielu użytkowników internetu nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo informacji ma o nich dostawca sieci. W niejednym kraju wybuchały już skandale związane właśnie z niewłaściwym przetwarzaniem danych o internautach gromadzonych przez ich sieci internetowe.
Używanie VPN chroni również naszą prywatność w globalnej sieci. Ukrywa bowiem adres IP, przy pomocy którego łączymy się i przedstawiamy we wszystkich działaniach w Internecie. Pozwala na całkowite zamaskowanie prawdziwej tożsamości podczas tego co robimy w sieci. Dzięki temu możemy zostawiać po sobie o wiele mniej śladów dodając komentarze, pisząc posty czy przesyłając w sieci zdjęcia.
Ominięcie geoblokad
Łączenie z siecią za pośrednictwem VPN sprawia, że mamy możliwość omijania geoblokad ustanawianych na poszczególnych stronach internetowych. Serwery VPN umożliwiają bowiem wybór kraju i adresu IP, przy pomocy jakiego chcemy się łączyć, co daje dostęp do programów telewizyjnych czy filmów zastrzeżonych dla użytkowników z danego kraju. Dzięki ominięciu geoblokady możemy na przykład, przebywając w podróży zagranicznej, mieć stały dostęp do internetowych programów z usług streamingowych z naszej ojczyzny.
VPN w codziennym korzystaniu z sieci - naprawdę warto
VPN nie jest już dziś tylko rozwiązaniem problemów z bezpieczeństwem w publicznych sieciach WiFi czy skomplikowaną technologią przeznaczoną do ochrony danych wyłącznie w wielkich firmach. Przy dynamicznym rozwoju internetu, ale także dostępnych w nim zagrożeń, codzienne stosowanie VPN w połączeniach sieciowych staje się warte rozważenia. Dzięki VPN możemy sobie zapewnić zarówno bezpieczeństwo jak i lepszą ochronę naszej prywatności.
Artykuł przygotowany przez serwis https://www.dobryvpn.pl/, gdzie znajdziesz poradniki, recenzje i testy usług VPN.
Komentarze