Dlaczego „mężczyzna” to symbol gracza? Czemu grają oni chętniej niż kobiety?

Opublikował: agmi
Dodano: 20 luty 2020

Brak komentarzy
Dlaczego „mężczyzna” to symbol gracza? Czemu grają oni chętniej niż kobiety?

Tagi:

Przyjęło się, że typowym graczem jest mężczyzna. Statystyki mówią natomiast, że aż 44% wszystkich gamerów stanowią kobiety. Wydaje się to być absurdalne, gdyż znaczna większość graczy obserwowanych w naszym otoczeniu to właśnie panowie. Na czym polega różnica i dlaczego mimo wszystko to mężczyźni grają chętniej od kobiet?

Gry komputerowe przez wiele pań uważane są za rozrywkę dziecinną oraz przyczynę marnowania pieniędzy. Nic dziwnego. Kobiety zwyczajnie nie rozumieją, co w grach tak pociąga ich partnerów. Płeć piękna co prawda również gra, jednak inaczej.


Według statystyk najpopularniejszym sprzętem do gier jest komputer PC. Jeżeli jednak weźmiemy pod lupę preferencje poszczególnych płci, panowie chętnie wybierają konsole, natomiast panie – telefony i tablety. Różni się także rodzaj gier, które wybierają. Mężczyźni lubią strzelanki, gry strategiczne czy RPG. Kobiety natomiast najchętniej sięgają po gry, które umożliwiają im, np. pozostanie na określonym portalu społecznościowym. Są to także realizacje, które mocno nie angażują oraz można je przerwać w każdej chwili. Wynika z tego zatem, że wbrew niemal równym proporcjom w strukturze płci graczy, to mężczyźni grają więcej oraz bardziej ich to pochłania. Dlaczego?


Odpowiedzialna jest za to odmienna struktura mózgu mężczyzny i kobiety. Różni nas wiele rzeczy, w tym także zamiłowanie do tego typu rozrywki. Podczas pytań o przyczynę tak dużej popularności gier wśród panów, najczęściej z ich ust dało się słyszeć, iż jest to sposób na rozładowanie stresu. Dodatkowo stanowi ciekawy sposób spędzania wolnego czasu oraz daje możliwość interakcji z innymi graczami. Mężczyźni dużo częściej wybierają gry, które pozwolą im się w pełni zaangażować. Pochłaniają dużo ich uwagi oraz wymagają skupienia. Przez to zapominają o nieraz przytłaczającej rzeczywistości na rzecz wykreowanego świata wirtualnego.


Często kobiety werbowane są przez swoich partnerów, ale spróbować gier. Zwykle są to tytuły bardziej ambitne, niż wybierane przez nie dotychczas krótkie i szybkie gierki na platformach internetowych czy w aplikacjach. Zwykle plan spala na panewce, gdyż nie wykazują one większego niż dotychczas zaangażowania. Jeżeli jednak im spodoba, grają one w inny sposób niż mężczyźni. Wykazują bowiem większą chęć do, np. eksploracji terenu niż wykonywania misji. Zajmą się zbieraniem surowców oraz bonusów, nie specjalnie interesując się bitwą czy walką z bossem. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z ich natury. Od czasów prehistorycznych bowiem kobiety zajmowały się opieką nad domowym ogniskiem oraz właśnie zbieractwem. Mężczyźni natomiast byli wojownikami i obrońcami stada. Niestety, we współczesnym świecie właśnie tego panom brakuje.


Dziś mężczyźni nie muszą już walczyć. Również ich umiejętności strategiczne i planowanie nie są wykorzystywane w taki sposób, w jaki były pierwotnie. Gry natomiast dają im taką możliwość. Rywalizacja, adrenalina, wyzwania, bitwy. Dla mężczyzn brzmi to nazbyt kusząco i atrakcyjnie.


Badania wykazały również, iż podczas gier, które wymagają zaangażowania oraz wysiłku umysłowego, mężczyźni radzili sobie lepiej niż kobiety. Ich reakcje były szybsze, a także mieli oni większą motywację do rozwiązania zadania. W samym mózgu natomiast silniej aktywował się u nich ośrodek nagrody, który odpowiada za uczucie przyjemności.

Co myślisz o:

Dlaczego „mężczyzna” to symbol gracza? Czemu grają oni chętniej niż kobiety?

10.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->