Komputer czy laptop do gier - co wybrać?

Opublikował: agmi
Dodano: 28 kwietnia 2020

Brak komentarzy
Komputer czy laptop do gier - co wybrać?

Tagi:

Komputer od zawsze kojarzony jest przede wszystkim z grami i choć początkowo mieliśmy do czynienia wyłącznie z ogromnymi komputerami stacjonarnymi, wraz z rozwojem technologicznym wprowadzone zostały również laptopy. Zamknięte w niewielkich obudowach, przez wielu zwolenników klasycznych "blaszaków" stały się obiektem kpin - przynajmniej na początku. Dziś różnica między tymi dwoma urządzeniami nieco się zatarła, a to, czy wybrać laptop, czy komputer do gier zależy niemal wyłącznie od naszych wymagań. Czym cechują się oba wyjścia i jakie są wady oraz zalety ściśle z nimi związane? O tym powiemy w naszym artykule.

Co przemawia za komputerem gamingowym, a co przeciw niemu?

Jedną z największych zalet, jakie płyną z zainwestowania w komputer dla graczy, jest jego modułowość. Gry się rozwijają, a wraz z ich rozwojem pojawia się konieczność zainwestowania w lepszy sprzęt. Tutaj możemy kupić jeden podzespół, zamiast wymieniać całe urządzenie - prowadzi to do sporej oszczędności. Komputer gamingowy zawsze będzie potężniejszy od laptopa właśnie ze względu na możliwość dobrania w nim każdego poszczególnego elementu.

Wadą komputera stacjonarnego jest kompletny brak jego mobilności - możemy z niego korzystać wyłącznie w zaciszu domowym. Wydamy też na niego mnóstwo pieniędzy, a sam komputer nie wystarczy, aby móc z niego korzystać. Konieczne będzie zainwestowanie również w monitor, a często także i w odpowiedni fotel oraz właściwe biurko.

Dlaczego warto zdecydować się na laptop gamingowy? A może nie warto?

Przeglądając laptopy do grania, z pewnością zauważymy ich atrakcyjną cenę - to ich główna zaleta, z którą z kolei wiąże się jedna z większych wad. Jest nią konieczność skorzystania z gotowych "bebechów", a zatem podzespołów, których po prostu nie możemy wymienić na inne. Często ogranicza nas to w przypadku gier, sprawiając, że nie każdą z nich uruchomimy w maksymalnej możliwej jakości. Inwestując w laptop, mamy pewność, że będzie to nasz jedyny wydatek - jest to urządzenie gotowe do dalszej pracy, niewymagające zakupu monitora czy chociażby biurka. Jego kolejną zaletą jest też mobilność - grać możemy nie tylko z poziomu domu, ale i na wyjeździe czy w podróży. Docenią to osoby często przebywające poza miejscem zamieszkania.

Poza wspomnianym przez nas wcześniej ograniczeniem sprzętowym trzeba wspomnieć o chłodzeniu, które często nie wyrabia, zwłaszcza w przypadku bardziej wymagających gier komputerowych. Wadą jest też wysoka awaryjność i podatność na uszkodzenia - zalewając laptopa, tak właściwie pozbywamy się możliwości korzystania z całego sprzętu, a nie chociażby wyłącznie z klawiatury. Tutaj wszystko jest kompaktowe i połączone, co może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Laptopy gamingowe występują w różnych przedziałach cenowych. Nie warto jednak stawiać na najtańszy model, jeśli zależy nam na długim korzystaniu ze sprzętu. Przygotowaliśmy dla Ciebie rankingi laptopów do gier do 3000 zł (sprawdź tutaj) oraz do 5000 zł (sprawdź tutaj).

Podsumowanie

Co lepsze, laptop czy komputer? To pytanie, na które bardzo ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tutaj bowiem od naszych indywidualnych preferencji, a także gotowości do pójścia na pewnego rodzaju kompromisy. Decydując się więc na którekolwiek z tych rozwiązań, powinniśmy to dokładnie przemyśleć, patrząc na wady i zalety każdego z nich.

Sprzęt jest, ale czasu brak ze względu na ogrom obowiązków? Zadbaj o to, aby inni mieli także co robić! Sprawdź najpopularniejsze zabawki w sklepie Maludas.pl i wybierz najlepszą, a dzięki temu Twój brzdąc pozwoli Ci chwilę pograć w ulubioną grę ;)

Co myślisz o:

Komputer czy laptop do gier - co wybrać?

10.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->