Konsola retro - powróć do czasów kultowych gier

Opublikował: agmi
Dodano: 26 luty 2019

Brak komentarzy
Konsola retro - powróć do czasów kultowych gier

Tagi:

W obecnych czasach gry komputerowe stały się fenomenem kulturowym. Są częścią potężnego biznesu, wartego miliardy dolarów. Wiele z nich jest traktowanych jak dyscyplina sportowa, a najlepsi gracze na świecie są traktowani jak celebryci, śledzeni w mediach społecznościowych i na turniejach przez miliony fanów. Nic dziwnego, że powszechna nostalgia za latami 80 dotyczy także gier, na których wychowała się większość osób z pokolenia dzisiejszych 30-latków.

Spis treści:

Konsola retro - zagraj w klasyki w nowej odsłonie

Jakie gry działają na konsolach retro 

Klasyczne gry - niskie wymagania, wielkie emocje

Rynek rozrywki elektronicznej oferuje dziś doznania porównywalne z oglądaniem filmu lub meczu w doskonałej jakości, z możliwością wzięcia udziału w rozgrywce. Doskonałej jakości trójwymiarowa grafika, doskonały dźwięk i rozbudowane światy, które można dowolnie eksplorować, są już standardem i nie budzą większych emocji. Na tym tle starsze gry bronią się jednak doskonałym klimatem, prostotą rozgrywki i tzw. „grywalnością”. Mimo upływu lat, prosta grafika i zasady wciąż są w stanie dostarczyć graczom doskonałą, wciągającą rozrywkę.

Konsola retro - zagraj w klasyki w nowej odsłonie

Ikoną cyfrowej rozrywki w latach 80 ubiegłego wieku był z pewnością GameBoy. Miniaturowa konsola była ikoną całego trendu na gry i jedną z pierwszych, która, ze względu na kompaktowe rozmiary, umożliwiała zabawę poza domem. Ze względów sentymentalnych i praktycznych (wygoda, niespotykana grywalność), znów stała się obiektem pożądania tysięcy graczy. Zdobycie jej, po latach od premiery, wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Większym wyzwaniem jest zbudowanie odpowiednio rozbudowanej biblioteki gier i ich przechowywanie. Ten problem częściowo ominąć, stawiając na „kartridż uniwersalny” - kartę SD z wgranymi ROM-ami wielu gier (więcej na ten temat: Konsole retro. Zagraj w ulubione gry swego dzieciństwa).

Współczesne pokolenie graczy może także uznać za utrudnienie kwestię baterii – dbanie o zapas „paluszków” jest dla osób, przyzwyczajonych do gry na smartfonie, kosztowne i mało komfortowe. Na szczęście, istnieje jednak rozwiązanie, które zapewnia dostęp do starych gier i eliminuje problemy, charakterystyczne dla konsol z lat 80 ub. wieku. To współczesny odpowiednik tych urządzeń jak np. konsola retro na medialove.pl. Posiada kilkaset gier (129 lub 168, w zależności od modelu), wgranych bezpośrednio do pamięci i jest zasilany z akumulatora, który może być ładowany przewodowo.

Jakie gry działają na konsolach retro 

Tytuły, dostępne na konsoli retro Cool Baby, to szeroki wybór największych hitów z lat 80. Gracz nie znajdzie tam przypadkowych gier ani zapchajdziur, zamiast tego może oczekiwać przebojów z różnych gatunków – od dynamicznych platformówek (Super Mario Bros.), przez bijatyki (Turtles Teenage Mutant Hero) po ekscytujące strzelanki (Commando). Gwarantuje to, że zabawa nie znudzi się nigdy i zestaw wgranych gier spełni oczekiwania większości graczy, niezależnie od ich wieku i gustu. Możliwość podłączenia konsoli do telewizora pozwala na śledzenie rozgrywki przez większą liczbę osób.

Klasyczne gry - niskie wymagania, wielkie emocje

Zaletą gry na konsoli retro jest łatwość rozgrywki. Wynika to nie tylko z intuicyjnego sterowania w większości gier oraz prostych zasad, ale przede wszystkim z niskich wymagań samego urządzenia. Niewielkie rozmiary konsoli (z łatwością da się je schować w plecaku, torbie, czy nawet kieszeni) pozwalają na zabranie jej z sobą w każdą podróż. Wytrzymały, mocny akumulator gwarantuje długi czas gry bez konieczności doładowania w trakcie rozgrywki (to wyraźna przewaga nad nowoczesnymi grami 3D na smartfonach i tabletach). Konsola jest niezależna od zasięgu czy szybkości Internetu, dzięki czemu może być używana nawet na odludziu i w trudno dostępnych lokalizacjach.

Lata 80 kojarzą się dziś z nieskrępowaną, szaloną zabawą, co budzi tęsknotę nie tylko dzisiejszych trzydziestolatków, ale i ludzi znacznie młodszych. Ówczesne gry wideo, są ważną częścią tamtego świata i, patrząc na to, jaki wpływ wywarły na dzisiejsze produkcje, są wartościową propozycją także dziś. Dzięki konsolom retro można niewielkim kosztem łatwo zanurzyć się w świecie hitów z tych lat i na nowo odkryć ich niezwykłą grywalność.

Skomentuj!

Komentarz został zapisany pomyślnie.

Komentarze

    Brak komentarzy!
    Zostań pierwszą osobą, która doda komentarz.

Co myślisz o:

Konsola retro - powróć do czasów kultowych gier

10.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->