Bezpieczeństwo dla graczy: Jak się ochronić przed kradzieżą konta i atakiem DDoS?

Opublikował: agmi
Dodano: 11 października 2019

Brak komentarzy
Bezpieczeństwo dla graczy: Jak się ochronić przed kradzieżą konta i atakiem DDoS?

Tagi:

Gry komputerowe stanowią świetną rozrywkę, możliwość kontaktu z innymi ludźmi oraz (w niektórych przypadkach) używane są do nauki. Niestety, wraz ze wzrostem popularności tej formy spędzania wolnego czasu, pojawiło się więcej cybernetycznych zagrożeń. Hakerzy chętnie wykorzystują sytuacje, które tworzą nierozważni gracze. W konsekwencji użytkownicy tracą cenne konta, na których grali przez dziesiątki, a nawet setki godzin. Co można z tym zrobić?

Czy można uchronić się przed kradzieżą konta i atakiem DDoS?

Czasami użytkownicy gier czują się bezradni. Hakerzy przekonują opinię publiczną, że mogą przejąć kontrolę nad dowolnym urządzeniem na świecie. Taka wizja sprzyja myśleniu, że nic nie można zrobić, żeby się uchronić przed atakiem. Jednak to nie jest prawda! W rzeczywistości większości ataków da się bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tylko w bardzo szczególny wypadkach haker jest w stanie wyrządzić nam realną krzywdę bez pomocy z naszej strony. Jednocześnie nawet w takich sytuacjach można się skutecznie bronić.

Jakie są najczęstsze błędy bezpieczeństwa, które popełniają gracze

Chociaż o wielu niebezpieczeństwach słyszy się bardzo często, to użytkownicy wciąż nagminnie popełniają te same błędy. Do najczęstszych należą m.in.:

  1. Wchodzenie w nieznane linki - hakerzy wykorzystują zazwyczaj naiwność graczy. Tworzą oni serwery, których nazwa łudząco podobna jest do naszej gry. Różni się zazwyczaj tylko jedną literą, więc bardzo łatwo jest to przeoczyć. Wiadomość z linkiem możemy dostać na dwa podstawowe sposoby: na skrzynkę mailową oraz wiadomość wewnątrz gry. Treść będzie wyglądała, jakby napisał ją pracownik techniczny gry. Zagrozi, że tylko po wejściu na podaną stronę, nasze konto pozostanie aktywne. W przeciwnym wypadku zostanie zawieszone albo usunięte. Może też zachęcać złudną nagrodą - niezwykle cennymi przedmiotami, bonusami, dodatkowymi mapami itp. Oczywiście link zawiera wirusa, za pomocą którego haker może odebrać nam dostęp do konta.
  2. Udostępnianie danych osobowych - ta technika często związana jest z pierwszym sposobem. Po kliknięciu linku jesteśmy proszeni o podanie poufnych informacji. Inną luką będzie używanie tego samego hasła na różnych serwisach. Czasami z mniej zabezpieczonych stron ktoś dotrze do naszego hasła i użyje go, żeby dostać się do konta w konkretnej grze. Praktyka jest szczególnie stosowana w przypadku gier, gdzie w obiegu są prawdziwe pieniądze. Przez taki drobny błąd możemy stracić mnóstwo czasu oraz pieniędzy.
  3. Korzystanie z nielegalnych i niepewnych źródeł - większość graczy, która próbuje iść na skróty, źle kończy. Używanie oprogramowania, które pomaga nam (nielegalnie) w grze, zazwyczaj prowadzi do całkowitego bana. I nie tylko to. Może zawierać wirusy, które zainfekują nie tylko konto w danej grze, ale cały komputer.
  4. Niezabezpieczona sieć - ten problem nie jest jeszcze tak mocno znany, ponieważ dotyczy przede wszystkim stream'ów online. Ich popularność dopiero w ostatnim czasie zaczęła intensywnie rosnąć. To idealna przestrzeń na ataki typu DDoS. Polegają one na wysłaniu w jednym momencie do danej sieci tylu żądań, że nie jest ona w stanie ich obsłużyć.

Jak uchronić się przed atakami hakerów?

Jeżeli chcemy czuć się bezpieczni podczas korzystania z naszych ulubionych gier, musimy rozważnie postępować w sieci i przestrzegać kilku zaleceń. Należą do nich m.in.:

  1. Nie instalujemy oprogramowania, którego nie znamy - na różnego rodzaju stronach internetowych możemy być poproszeni o zainstalowanie wtyczek lub oprogramowania. Zalecane to jest po to, żeby swobodnie korzystać z serwisu. To bardzo niebezpieczna pułapka! Wpuszczenie takich programów do naszego komputera może doprowadzić np. do zablokowania klawiatury. Hakerzy mogą zdalnie przejąć kontrolę nad wszystkimi czynnościami, które wykonujemy. Od przeglądania prywatnych informacji po włamanie na konto bankowe!
  2. Chronimy swoje hasła - regułą jest, żeby stosować różne hasła na różnych serwisach. Dzięki temu w przypadku utracenia jednego konta pozostałe są wciąż bezpieczne. Warto także przechowywać wszystkie hasła poza komputerem (czyli na dysku lub poczcie). W przypadku włamania na komputer haker z łatwością dotrze do tych danych i użyje je do własnych celów.
  3. Korzystamy z dobrze zabezpieczonych sieci - ataki DDoS dotyczą przede wszystkim tych użytkowników, którzy korzystają z niechronionych sieci. Mogą one nie tylko spowolnić działanie naszego komputera, ale także wyciągnąć dane osobowe. Dlatego warto wyposażyć się w szybki VPN do gier z niskim pingiem, który ochroni nas przed takimi sytuacjami.
  4. Używamy antywirusów - wbrew powszechnemu mniemaniu nie wszystkie wirusy są bezużyteczne. Jeżeli zaopatrzymy się w te najnowsze, od najlepszych producentów, to mamy pewność, że nasz komputer będzie rzetelnie chroniony.

Podsumowanie

Gry online same w sobie nie stanowią zagrożenia. Problem pojawia się, kiedy są niewłaściwie używane. Podobnie sytuacja wygląda z atakami hakerów. W większości przypadków nie są oni w stanie zainfekować w żaden sposób naszego komputera. Ofiarami stają się zazwyczaj ludzie, którzy z jakichś powodów nie przestrzegają fundamentalnych zasad bezpieczeństwa.

Dlatego warto o tym pamiętać i ich uczyć. Jeżeli zaczniemy wzajemnie siebie do tego zachęcać, przypominać te informacje i uświadamiać niedoświadczonych graczy, to stworzymy miejsce dużo bardziej bezpieczne. Ostatecznie nie wymaga to wiele pracy, a po prostu kilku zdrowych nawyków.

Co myślisz o:

Bezpieczeństwo dla graczy: Jak się ochronić przed kradzieżą konta i atakiem DDoS?

0.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->