Rejestracja domen, a stawiane wymagania

Opublikował: agmi
Dodano: 19 grudnia 2018

Brak komentarzy
Rejestracja domen, a stawiane wymagania

Tagi:

Firmy oferujące domeny internetowe pozwalają wybierać nawet z setek różnych rozszerzeń. Zazwyczaj proces rejestracji domeny skupia się na wybraniu nazwy, założeniu konta na stronie danej firmy i opłaceniu jej na pierwsze 365 dni. Czy jednak bez ograniczeń każdy może rezerwować dowolne domeny?

Domena dostępna po płatności

O ile wykupując np. hosting, możemy z niego korzystać za darmo przez wskazany okres testowy, o tyle domena jest do naszej dyspozycji dopiero po jej opłaceniu. Oczywiście często wyszukiwarka domen pokaże nam możliwość rejestracji domeny całkowicie za darmo. Na przykład Az.pl pozwala teraz zarejestrować 5 domen .pl bez jakichkolwiek kosztów, ale zazwyczaj konieczna będzie chociaż niewielka opłata. Dzięki temu stajemy się abonentem domeny na rok lub dłużej.

Nie każda domena jest dla wszystkich

Domeny z rozszerzeniem .pl, .com.pl czy też domeny regionalne są, rzecz jasna, dostępne ogólnie dla każdego zainteresowanego. Zarejestrować je mogą zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Jednak taka ogólnodostępność nie dotyczy wszystkich domen – szczególnie chodzi tutaj o domeny narodowe wybranych krajów, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się zatem wybranym domenom, których rejestracja stawia przed nami dodatkowe wymagania.

 • Domena .eu – rozszerzenie .eu odniosło zaskakujący sukces. Domenę mogą zarejestrować osoby fizyczne, jeśli mieszkają na terenie Unii Europejskiej, lub firmy, o ile ich siedziba również znajduje się na obszarze UE. Wniosek, który zostanie złożony przez osobę niespełniającą tego kryterium, zostanie odrzucony.


 • Domena .uk – narodowa domena Wielkiej Brytanii jest dostępna do rejestracji dopiero od 2014 roku. Oczywiście wcześniej również istniała, jednak była zarezerwowana dla organów administracji publicznej. Przez 5 lat, dokładnie do 10 czerwca 2019 roku, rejestracja tego rozszerzenia jest ograniczona. Pierwszeństwo mają osoby, które korzystają z danej nazwy z rozszerzeniem .co.uk. Możliwość rejestracji krótszego rozszerzenia została udostępniona ze względu na oczekiwania przedsiębiorców działających w Zjednoczonym Królestwie. Z badań wynikało, że chętnie korzystaliby z krótszego adresu.
 • Domena .asia – domena mająca podobny charakter do rozszerzenia .eu. Przeznaczona jest ona dla regionu Azji i Pacyfiku, a korzystanie z niej wymaga tego, aby dana firma, grupa społeczna czy osoba miały zawartą przynajmniej jedną umowę we wspomnianym regionie.
 • Domena .it – w przypadku domeny narodowej Włoch mamy do czynienia z podobnymi ograniczeniami, jak przy rozszerzeniu .eu. Domenę mogę rejestrować zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, ale mające swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Przy rejestracji wymagane jest podanie numeru NIP/UE VAT.
 • Domeny .de – narodowa domena Niemiec jest teoretycznie dostępna do rejestracji dla każdego. Jej abonent może mieszkać na terenie dowolnego kraju, może to być zarówno osoba fizyczna, jak i firma, jednak kontakt administracyjny dla tej domeny musi dotyczyć lokalizacji w Niemczech.
 • Domeny .nl – narodowa domena Holandii jest dostępna do rejestracji na zasadach podobnych jak domena Niemiec. Wymagane jest posiadanie lokalnego przedstawicielstwa na terenie tego kraju, czyli po prostu kontaktu administracyjnego na jego obszarze.
 • Domena .sk – obecnie dostępna już dla dowolnej osoby, bez względu na kraj czy rodzaj działalności. Jednak do września 2017 roku domeny z takiej rozszerzeniem mogły używać wyłącznie osoby i firmy mające siedzibę na terenie Słowacji.

Ograniczenia do ominięcia

Oczywiście część z wymienionych ograniczeń jest w prosty i legalny sposób omijana przez firmy, które udostępniają możliwość rejestracji poszczególnych rozszerzeń – szczególnie dotyczy to wymogu kontaktu administracyjnego na terenie danego kraju. Zazwyczaj tym kontaktem staje się partner tego operatora albo jego oddział działający na terenie tego państwa. Natomiast w przypadku ograniczeń takich, jak przy domenie .uk, pozostaje jedynie oczekiwać na ich zakończenie.

Skomentuj!

Komentarz został zapisany pomyślnie.

Komentarze

  Brak komentarzy!
  Zostań pierwszą osobą, która doda komentarz.

Co myślisz o:

Rejestracja domen, a stawiane wymagania

0.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->