Fenomen planszówek. Dlaczego tak lubimy grać?

Opublikował: agmi
Dodano: 27 stycznia 2020

Brak komentarzy
Fenomen planszówek. Dlaczego tak lubimy grać?

Tagi:

W Polsce rynek gier planszowych coraz prężniej się rozwija. Dziś nie kojarzą się one jedynie z warcabami czy Chińczykiem, lecz przedstawiają wysoki poziom merytoryczny, jak i estetyczny. Nasze babcie oraz dziadkowie kiedyś namiętnie grywali w szachy czy karty. Teraz gry planszowe znów wracają do łask. Dlaczego, w szczególności pokolenie młodych dorosłych, tak chętnie gra w gry? Co stoi za fenomenem planszówek?

Na świecie rynek gier planszowych wart jest miliardy. Przodownikiem w tej dziedzinie są Niemcy. W rodzinach naszych zachodnich sąsiadów jest to bowiem powszechna forma rozrywki. Na jeden dom przypada tam aż 20 gier. Jak jest natomiast u nas?


Od pewnego czasu można się zauważyć znaczny wzrost popularności gier. Organizowane są przeróżne wydarzenia, które umożliwiają darmowe skorzystanie z uroków wspólnej zabawy. Oprócz tego powstaje coraz więcej sklepów, skupiających się jedynie na dystrybucji gier planszowych oraz karcianych. W wielu miastach otwierane są kawiarnie oraz puby, w których można wypożyczyć planszówkę oraz w ciekawy sposób spędzić wieczór z przyjaciółmi. Co wpłynęło na rozrost tej branży?


Na rynku królują gry familijne, RPG, logiczne, strategiczne oraz towarzyskie. Wynika z tego zatem, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz szybkich i przyjemnych gier imprezowych, istnieją również tytuły, które zachwycają najbardziej wymagających graczy. Zwykle są to gry logiczne, bądź RPG, których rozgrywki mogą trwać nawet do kilku godzin. Są bardzo angażujące, wymagają sprytu oraz planowania. Wcielenie się w wodza danego plemienia, a następnie budowanie imperium to świetna rozrywka dla wymagających. Zatem, pierwszą i bardzo znacząca zaletą planszówek, jest ich niezwykła różnorodność. Fakt, że każdy z nas znajdzie w tej rozrywce coś dla siebie, określa ją jako uniwersalną, a w efekcie powszechną.


W dobie internetu, personalny kontakt z drugą osobą jest znacznie ograniczony. Okazuje się, że zaczyna nam go brakować. Gry komputerowe bowiem nie zapewniają nam podobnych emocji, których doświadczamy poprzez bezpośrednią interakcję. Dlatego też, aby zaspokoić obydwie nasze potrzeby, kontaktu oraz rozrywki, sięgamy po planszówki.


Rozgrywki są dla nas zwykle angażujące. Wyzwalają emocje oraz chęć zwycięstwa. Dzięki temu stają się idealną rozrywką. Ponadto, większość z nich wymaga analizowania oraz kreatywnego myślenia. Sposób oferowany przez gry, w który wysilamy nasze szare komórki, jest dla nas niezwykle przyjemny. Podczas zabawy nie jest to ani trochę uciążliwe. Dodatkowo, jeżeli dzięki naszym wysiłkom uzyskamy nagrodę (zwycięstwo), staje się one niezwykle atrakcyjne. Natomiast korzyści z ćwiczenia myślenia abstrakcyjnego nie trzeba przytaczać.


Planszówki to także ciekawy i kreatywny sposób za zabijanie nudy. Tworzą pretekst do wspólnego spędzania czasu oraz integracji z drugim człowiekiem. Często są również elementem, który przełamuje lody wśród nieznajomych. Dlaczego zatem nazywane są one fenomenem? Argumentów za tym stwierdzeniem jest, jak widać, mnóstwo.

Co myślisz o:

Fenomen planszówek. Dlaczego tak lubimy grać?

0.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->