Jaki niedrogi laptop gamingowy wybrać?

Opublikował: agmi
Dodano: 17 lipca 2020

Brak komentarzy
Jaki niedrogi laptop gamingowy wybrać?

Tagi:

W porównaniu z notebokami służącymi do codziennej pracy, laptopy gamingowe wyróżniają się zupełnie inną ceną. Przyczyna jest oczywista – muszą one nie tylko obsłużyć najnowsze gry, ale na dodatek robić to w pełni płynnie. Jaki laptop wybrać, aby sprostał wyzwaniom związanym z nowymi produkcjami, a jednocześnie był optymalny dla kieszeni?

Co wyróżnia laptop gamingowy?

Zacznijmy od tego, dlaczego laptop do gier to nie to samo, co typowy sprzęt multimedialny. Przede wszystkim musi się wyróżniać mocnym procesorem, dużą pamięcią RAM i solidną, dedykowaną kartą graficzną.

Procesor

Jeśli chcesz grać w gry i się przy tym nie męczyć, Intel Core i5 to niezbędne minimum. Oczywiście znacznie lepszym wyborem okażą się w tej mierze procesory i7 oraz i9 – i warto celować właśnie w nie, by nie dać się zaskoczyć wymaganiami gry, która wejdzie na rynek już po zakupie laptopa. Od razu warto też zaznaczyć, że trzeba zwracać uwagę na to, ile wynosi częstotliwość taktowania danego procesora. Jeśli ma to być laptop gamingowy, szukaj takiego, który ma minimum 2000 MHz.

Warto zauważyć, że w części laptopów gamingowych można podkręcać wydajność procesora. Tym samym łatwo kupując tani laptop, podbić jego możliwości do porównywalnych ze sprzętem wyraźnie od niego droższym.

Pamięć RAM

Jeszcze rok temu w wielu poradnikach radzono, aby jako minimalną pamięć RAM dla laptopów gamingowych traktować 8 GB. My jednak zwracamy uwagę na fakt, że może to być za mało. Nawet jeżeli celujesz w tani laptop gamingowy, musisz pamiętać, że chociażby tak oczekiwany Cyberpunk 2077 ma wymagać 16 GB.

Na szczęście nie ma większego problemu ze znalezieniem takiej pamięci w laptopach kosztujących od 3000 do 5000 zł. Ba, w górnej części tego przedziału można już szukać nawet 32 GB, zwłaszcza jeśli szuka się wśród laptopów marki Asus – wypadających stosunkowo tanio w porównaniu do choćby Lenovo.

Karta graficzna

To kwestia krytyczna, jeśli zależy Ci na graniu przy ustawieniu bardzo wysokich parametrów grafiki. Szukaj więc laptopów z kartami NVIDIA GeForce GTX lub RTX. Pamiętaj przy tym, że 2 GB to mało w przypadku zastosowań gamingowych. Szukaj co najmniej 4 GB.

Laptopy gamingowe do 5000 zł – lepsze niż możesz podejrzewać

Sprzęt gamingowy kojarzy się z czymś drogim. I rzeczywiście, topowe modele często zaskakują swoimi cenami. Jeżeli jednak przyjrzymy się ich tańszym odpowiednikom, nie przekraczającym cenowo granicy 5000 zł, okaże się, że i one mają sporo do zaoferowania.

Wiele z nich można poddać overcloakingowi, co już na starcie poprawi ich możliwości. Często zresztą wyższa cena jest powiązana z marką – tymczasem gdy wybierze się na przykład laptop Asus, można przy podobnych parametrach technicznych uzyskać wyraźnie niższą cenę.

Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię związaną z tańszymi laptopami gamingowymi. Często te tańsze mają możliwość dołożenia w przyszłości dodatkowej pamięci RAM. Tym samym można założyć, ze po pół roku rozbuduje się sprzęt, zwiększając jego możliwości – przy okazji korzystając z tego, że w międzyczasie ceny kości pamięci mogą nieco spaść w dół.

Co myślisz o:

Jaki niedrogi laptop gamingowy wybrać?

0.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->