MMORPG rządzi w świecie gier

Opublikował: agmi
Dodano: 31 sierpnia 2020

Brak komentarzy
MMORPG rządzi w świecie gier

Tagi:

Chociaż skrót MMORPG raczej nie robi większego wrażenia na większości społeczeństwa, to coraz bardziej elektryzuje społeczność gamingową. Gry online RPG przyciągają coraz więcej graczy i generują coraz większe zyski.

Obecność w księdze rekordów Guinnessa najpopularniejszej pozycji z gatunku gier MMORPG, czyli „World of Warcraft”, nie jest przypadkowa. Tytuł ten znalazł się tam, ponieważ osiągnął status najbardziej dochodowej gry wideo wszech czasów z wynikiem 10 miliardów dolarów. Liczba ta już jakiś czas temu została przekroczona. Cóż, to temat nie tylko dla geeków.

MMORPG i trochę historii

Warto przy okazji rozszyfrować skrót, który określa tę gałąź rozrywki. MMORPG, czyli Massively Multiplayer Online Role Playing Games, to wirtualne tytuły tworzone z myślą o udostępnianiu ich dużej liczbie sieciowych użytkowników. Kiedy około 30 lat temu zaczęły powstawać niezbyt skomplikowane gry online, niewielu inwestorów chciało przeznaczyć na nie swoje środki. Jednak wyobraźnia twórców, zainteresowanie graczy i coraz ciekawsze rozwiązania sprawiły, że szybko to zaczęło się zmieniać. Coraz popularniejsze gry MMORPG zyskały uznanie pokaźnego grona osób. W 1996 roku stało się coś, co na zawsze zmieniło pozycję tych gier. W „Meridian 59” pojawiła się trójwymiarowa grafika, wprowadzono też comiesięczną opłatę za rozgrywkę. Gracze przystali na to rozwiązanie i chętnie rozbudowywali swoje światy. Dziś, kilkadziesiąt lat później, niepodzielnie króluje „World of Warcraft”, jednocząc pod swoim szyldem miliony graczy z całego świata. WoW wszedł na rynek w roku 2004 i od tego czasu twórcy rozbudowali go o masę dodatków, które przypadły do gustu ponad 10 milionom aktywnych subskrybentów gry.

Za co kochamy MMORPG?

Każdy z graczy może wymienić dziesiątki powodów, dla których loguje się do świata gry i znika w nim nawet na wiele godzin. Najczęściej wymieniane przez fanów gier zalety to ciągły rozwój postaci w grze, elementy społecznościowe rozgrywki, a także możliwość rywalizacji z przeciwnikiem z krwi i kości. I choć gry typu single player oferują znacznie bardziej zaawansowany rozwój fabuły, to jednak więcej uwagi graczy zabierają gry MMORPG. A miliardy dolarów zysków, które ta rozgrywka generuje, skupia na niej coraz większą uwagę inwestorów.

Nie da się pominąć kwestii „pożerania czasu” przez gry MMORPG. Fakt, tego rodzaju rozrywka potrafi absorbować, a platformy RPG online w szczególności. By w wirtualnym świecie stworzyć swoją (silną) wirtualną postać, należy przeznaczyć na to setki lub nawet tysiące godzin. Rekordziści nie tylko mają profile na jednej platformie, lecz także budują swoje postaci w innych światach. Wielką popularnością cieszą się takie tytuły jak „Black Desert Online” lub „EVE Online”. Dzięki MMORPG możemy przenieść się również do świata „Star Wars” albo „Lord of the Rings”.

Co myślisz o:

MMORPG rządzi w świecie gier

0.0
zagłosuj!
głos oddany!
Reklama
-->